Web o CD a DVD

Vítejte na webu kde jsou užitečné návody jak vypalovat data, vytvářet ISO obrazy, virtuální mechaniky, obcházet ochrany...

Vypalování

Druhy CD a DVD

Jaké existují druhy CD a DVD? O tom je tento článek.
CD-ROM
CD-ROM je nepřepisovatelné CD, které nebylo nikdy vypáleno, ale bylo lisováno přímo ve fabrice. Tento druh CD se používá pro originální CD, (třeba s hudbou nebo PC hrou) které můžete koupit v obchodě už hotové. Je určeno jen pro čtení. Jeho kapacita je většinou 600-700MB.

DVD-ROM
To samé jako CD-ROM, jediný rozdíl je v použití a kapacitě. DVD-ROM má většinou kapacitu 4,7GB (existují i větší, třeba 8GB), je o něco dražší než CD-ROM a nejčastěji se na něj ukládají data typu PC hry a filmy.

CD-R
Toto CD se vyrábí prázdné a je určeno pro zapisování dat vypalováním. Obsahuje několik stop a do každé stopy data lze zapsat jen jednou. Čili do tohoto CD můžete data zapsat ale už je od tamtaď nijak nedostanete (existuje způsob který data zneviditelní, takže "se to tváří" jako že jsou data smazaná, prostě je nevidíte, ale ve skutečnosti jsou data na CD pořád zachována).

DVD-R
Opět to samé jako CD-R, akorát je u DVD větší kapacita.

CD-RW
Tento druh CD lze přepisovat i když ne donekonečna.

DVD-RW
To samé jako CD-RW, opět větší kapacita.

DVD-RAM
DVD které můžete téměř donekonečna přepisovat.


Určitě jste se někdy setkali s pojmem třeba DVD+R. To je v podstatě taková modernější obdoba DVD-R. Jinak u optických disků + a - není žádný zásadní rozdíl.
Žádné komentáře